1. Květen

Fantastický Zdeněk Štybar na pódiu v Roubaix

S hodnocením 113. ročníku Pekla Severu jsme si záměrně dali několik dnů na čas. Prvním důvodem je, že my sami jsme si závod jako diváci natolik užili, že nám skutečně chvíli trvalo, než jsme se z něj naplno vzpamatovali.

Druhým důvodem je jisté a pochopitelné zklamání či nespokojenost závodníka takového formátu, jakým je Zdeněk Štybar. 2. místo, které druhou dubnovou neděli vybojoval v nejtěžším jednorázovém silničním závodě na světě je však doslova fantastické !

Kdyby kdokoliv z nás fanoušků nebo i samotný Zdeněk Štybar dostal nabídku 2. místa na Paříž- Roubaix ještě před závodem, patrně nikdo z nás by ji neodmítl.

Musíme si především uvědomit, že i přes Zdeňkovu aktuální dobrou formu, jeho skvělou techniku i zkušenosti, je tento závod snad nejvíce ze všech velkou měrou o štěstí, neštěstí a náhodě. Ano, šlo tu především o vítězství, jako pokaždé. Stejně tak ale mohl Štyby mít třeba jen bramboru, 7. nebo 15. místo, či nedokončit závod vůbec vinou defektu nebo pádu. Seznam DNF závodníků je dlouhý.

Porazit Johna Degenkolba ve spurtu je velice obtížné a sám Zdeněk to potvrzuje svými slovy těsně před závodem, které pronesl na adresu pozdějšího vítěze královny klasik a člena týmu Giant- Apecin: Je to pro něj jeden z hlavních cílů sezóny. Vloni byl druhý, letos vyhrál San Remo, na Flandrech jel taky hodně dobře. Když s ním člověk přijede na velodrom, tak ví, že bude druhý… znělo u úst Zdeňka Štybara den před startem.

Ani John Degenkolb nepřišel k vítězství v žádném případě zadarmo. Sám si poctivě sjel únik, dostal se mezi uprchlíky a po svém loňském 2. místě nemohl mít jiný cíl, než zvednout nad hlavu kostku z Roubaix. Vloni se před ním ve spurtu musel sklonit i samotný Fabian Cancellara, letos se v této pozici octnul Zdeněk. Navíc Greg van Avermaet také není žádné ořezávátko a jeho skalp se cení.

V závodě samotném si Zdeněk počínal doslova bezchybně. Držel se neustále v čelní skupině a vždy, když se rodil opravdu důležitý pokus o trhák, byl vždy ostražitý. Logiku dávalo zejména sjetí Bradleyho Wigginse, který jakožto vynikající časovkář měl ambice všem ukázat záda. Pokud by ti dva spolu ujeli, je jasné kdo by slavil vítězný spurt. Na kdyby se ale nehraje, vše bylo nakonec trochu jinak.

Letošní ročník byl mimo jiné poznamenán neúčastí velkých favoritů francouzkých pavés Toma Boonena a Fabiana Cancellary. Téměř vždy se čeká, co tito dva vymyslí, kdy některý z nich ujede a kdo se jich případně udrží a pokusí se něco urvat. Nebyl tu nikdo, kdo by se pokusil o něco podobného v takové síle jako ti dva. Následkem toho dojela na velodrom nezvykle početná skupina.

Podtrženo sečteno 2. místo českého cyklisty na Paříž-Roubaix? Obrovská senzace a poděkování Zdeňkovi za silný zážitek, který vstoupí do dějin.

Na závěr si dovolujeme trochu vstoupit do minulosti i budoucnosti zároveň. Je to již poměrně dávno, kdy se na adresu Zdeňka Štybara vyjádřil sám Sven Nys, který doslova řekl: Se se Zdeňkem se v tréninku nedá jezdit. Za nedlouho přijde čas, kdy bude vyhrávat jeden cyklokrosový Světový pohár za druhým. A stalo se. Navrch přidal tři tituly Mistra Světa. Nyní se v podobném duchu o Zdeňkovi vyjadřuje Tom Boonen. Ten zase tvrdí, že nejpozději v roce 2016 Zdeněk vyhraje svoji velkou klasiku. Těšme se na to.

Výsledky 2015

Rozhovor se Zdeňkem Štybarem na Supercycling.cz

Hodnocení legendy Paříž-Roubaix Luše Loma na Supercycling.cz

Fotogalerie na Supercycling.cz

www.zdenekstybar.com

Kontakty

Radek Beneš
Ředitel závodu, vedoucí trati
Tel.: 603 819 328
Email: beny.x@seznam.cz

Martin Skála
Registrace, partneři, web
Tel.: 777 034 600
Email: info@prologbike.cz

zdravotní pojištění pro zdravotně postižené http://blog.aukro.cz/cialis.html John hay věda a lékařství